Spór Lidla z producentem Thermomix to realny konflikt, który – choć przebrnął przez różne etapy drogi sądowej – nadal nie został w pełni zażegnany. Vorwerk, producent Thermomixa, pozwał twórców Lidlomixa o naruszenie prawa patentowego.
Na rynku dostępnych jest wiele wielofunkcyjnych robotów kuchennych, które mogą przypominać popularny Thermomix. Twórcy Lidlomixa stworzyli urządzenie, które – choć łudząco podobne – można było zakupić za niemal trzykrotnie niższą cenę niż tradycyjny robot Thermomix marki Vorwerk. Nic dziwnego, że sprawa znalazła swój finał w sądzie – spór Lidla z producentem Thermomix stał się realny i całkiem poważny.
Spór Lidla z producentem Thermomixa – jak to się zaczęło?
Spór Lidla z producentem Thermomix zainicjował Vorwerk, który swój patent zarejestrował na mocy europejskiego prawa patentowego w Hiszpanii już w 2008 roku (ES 2 301 589)
19 stycznia 2021 r. Sąd Handlowy w Barcelonie uznał, że robot kuchenny Monsieur Cousine, którego dystrybutorem jest sieć supermatketow Lidl, narusza prawa patentowe niemieckiej firmy Vorwerk – producenta Thermomixa. Producent Thermomixa dokładnie 14 czerwca 2019 r. wniósł pozew przeciwko sieci LIDL, która od 2018 roku posiadała w sprzedaży trzykrotnie tańszy produkt o nazwie „Monsieur Couisine”. Vorwerk zarzucił konkurentowi naruszenie prawa patentowego, gdyż w ocenie giganta producenci „Monsieur Cuisine” zastosowali w swoim urządzeniu zbyt podobne (do Thermomixa) zastosowania technologiczne. Lidl argumentował z kolei, że na rynku istnieje wiele podobnych przedmiotów, a Thermomix nie posiada żadnych nowatorskich funkcji. Tym samym, Lidl wnosił przed hiszpańskim sądem o wzajemne unieważnienie patentu firmy Vorwerk.
Przebieg procesu Vorwerk vs Thermomix
Tematem sporu było więc rozstrzygnięcie czy Thermomix posiada innowacyjne cechy i funkcje, które spełniają warunki wynalazku patentowego? Hiszpański sąd I instancji odrzucił linię wnioskowania Lidla, uznając tym samym rozszczenia firmy Vorwerk. Stwierdzono, że hiszpański patent firmy Vorwerk jest ważny, ponieważ bez wątpienia Thermomix spełnia wymogi nowości oraz poziomu wynalazczego. W ocenie sądu, urządzenie Monsieur Cuisine odtwarza niektóre cechy Thermomixa, co jest jednoznacznie z naruszeniem hiszpańskiej ustawy patentowej przez Lidl.
Wyrok Sądu I instancji – Lidl winny
W ocenie hiszpańskiego sądu, urządzenie „Monsieur Cuisine” oferowane przez supermarket Lidl, stanowi naruszenie praw wyłącznych Vorwerk, które wynikają z hiszpańskiego patentu na wynalazek ES 2 301 589. W związku z tym, hiszpański Sąd orzekł wobec sieci Lidl zakaz wprowadzania urządzenia Monsieur Cuisine do obrotu; a przede wszystkim urządzeń odpowiadających cechom Thermomixa. Co więcej, wydał równie dotkliwy nakaz wycofania z rynku wszystkich powstałych egzemplarzy robota, a także zniszczenie ich na własny koszt.
Lidl został również zobowiązany do wycofania wszystkich materiałów reklamowych i promocyjnych dotyczących spornego urządzenia, a także naprawienia szkody poniesionej przez Vorwerk (wysokość tej kwoty miała zostać dopiero ustalona).
Należy zaznaczyć, że przedstawicielka sieci w Polsce wskazała, że spór dotyczył wyłącznie rynku hiszpańskiego. W praktyce oznacza to, że sprzedaż robotów kuchennych Monsieur Cuisine w Polsce w żadnym momencie nie była zagrożona. Możliwym na tamten moment był jednak scenariusz zakładający uzyskanie korzystnego dla Vorwerk rozstrzygnięcia w Hiszpanii. Mogło to w konsekwencji przyczynić się do podjęcia przez markę ochrony swych praw również przed sądami innych państw, do których trafiły urządzenia Lidla.
Skuteczna apelacja Lidla
Lidl postanowił odwołać się od wyroku hiszpańskiego sądu. Jak się okazało – całkiem skutecznie. W trakcie rozpatrywania apelacji firmy Lidl sąd uznał, że nie doszło do naruszenia patentu Vorwerk. Ponadto, sąd stwierdził, że właściciele praw do Thermomixa starali się rozszerzyć ochronę patentową już podczas procesu uzyskiwania patentu, co zostało uznane za niezgodne z prawem.
Hiszpański sąd uznał, że sam patent firmy Vorwerk jest nieważny z powodu braku kluczowego elementu wynalazczego. W rezultacie sąd doszedł do wniosku, że Thermomix nie jest na tyle wyjątkowy, aby zasługiwać na ochronę patentową. Sąd podkreślił, że nawet gdyby patent był ważny, to Lidlomix nie naruszałby go, gdyż oba urządzenia różnią się między sobą w kilku aspektach, takich jak mechanizm otwierania i dezaktywowania mieszadeł, gdzie w Thermomixie jest to zautomatyzowane, a w Lidlomixie już nie. Tym samym, poprzednie ustalenia hiszpańskiego sądu zostały unieważnione, a popularny Lidlomix mógł powrócić do sprzedaży.
Jak zakończy się cały spór? Czy to na pewno koniec konfliktu na linii Vorwerk vs Lidl? To się okaże!